Bu köyde direniş var… Kalemoğlu halkı ayakta

Manisa’nın Gördes ilçesinde bulunan Kalemoğlu Köyü’nde vatandaşlar geçimlerini çiftçilik ve hayvancılık ile sağlıyor. 2014 yılından beri Meta Nikel Kobalt isimli madencilik şirketinin köylerinde çalışma yaptığını belirten vatandaşlar, sokağa döküldüler.

Kocamurt Ormanı’nda yapılan yol çalışmasından şüphelenen köylüler, bilgi almak için Orman Genel Müdürlüğü’ne başvurdular. Köylülerin iddiasına göre Orman Genel Müdürlüğü söz konusu ormanlık alanda yangına karşı tedbir çalışmalarının yapıldığını ifade etti.

Ormanda yapılan yol çalışmasının asıl nedeninin söz konusu şirkete ait iş makinaların geçişi için açıldığını söyleyen vatandaşlar duruma, “Köyümüzde yaklaşık 50 yıldır yangın vakası görülmedi. Madem yangın ihtimali var bu tedbir neden bu kadar geç alındı. Biz bunu sorgularken gerçeğe ulaştık” sözleriyle tepki gösterdi.

İÇME SULARINI TEST ETTİREMEDİLER

2015-2016 yılından beri içme sularını test ettirmek isteyen vatandaşlar, karşılarında muhatap bulamıyorlar. MASKİ yetkililerinden su testi talep eden vatandaşlar şirketten, yetkili kurumun ilçe sağlık müdürlüğü olduğu cevabını aldılar. Bu sefer de ilçe sağlık müdürlüğüne giden vatandaşlar söz konusu kurumdan yetkili birimin MASKİ olduğunu öğrendiler.

“KÖYDE KANSER VAKALARI ARTTI”

Köy sakinlerinden Kader Beyhan, 8 yıldır köyde hayvancılık yaptığını belirterek, Meta Nikel Şirketi’nin denetimsiz bir şekilde faaliyet yürüttüğünü ve bu duruma karşı olduğunu paylaştı. Köyde kanser vakaların arttığını iddia eden Beyhan, burada bir yangın hiç yaşanmadığını ormana açılan yolun, Meta Nikel Şirketi’nin iş makinalarının geçmesi için açıldığını kaydetti.

Bir başka vatandaşta, “Biz bu saatten sonra nereye gidelim? Bize sorup mu aldılar burayı? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var burada diyerek duruma tepki gösterdi.

Vatandaşlar, geçimlerini sağladıkları ormanın yok edilmemesi için yetkililere sesleniyorlar.

Gamze İşler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir