Hastane İhmali: 9 Yaşındaki Kızın Başındaki Kurşun Bir Yıl Sonra Fark Edildi

Artı Gerçek’ten Sinan Şahin’in haberine göre, Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Göllüce Mahallesinde yaşayan Doğan ailesinin 9 yaşındaki kızları Çiğdem Doğan’ın başına 19 Mayıs 2023’te evlerinin bulunduğu sokakta bir cisim isabet etti. Komşularının uyarısı üzerine sokağa çıkan anne Aysel Doğan, kafasından kan akan kızını apar topar yakınlardaki İnayet Topçuoğlu Tıp Merkezi’nin acil servisine götürdü.

Aysel Doğan, “Doktor gelip baktı. Elini kızın saçına sürdü. ‘Başına dikiş atın’ dedi. Dikiş atıp bizi eve gönderdiler. Ancak kızımın baş ağrısı sonraki günlerde de devam etti. Başındaki şişkinlik de duruyordu” dedi.

Ağrılarının devam etmesi üzerine kızını bu kez Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Binası’na götürdüğünü söyleyen Doğan, şöyle devam etti:

“11 gün sonra (30 Mayıs 2023) Mücahitler’e götürdüm, filmini çektiler. Sonuçların iki saat sonra çıkacağını söylediler. Diğer çocuklarım evdeydi. Çıkıp eve gelmek zorundaydım. Ertesi gün eşime ‘git sonuçları al’ dedim. Eşim hastaneye gitmiş, ‘sonuçlar temiz, önemli bir şey yokmuş’ dedi.”

(Dr. Ersin Arslan Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Binası’nda çekilen röntgen sonucu)​​​​

‘MERMİ OLDUĞUNU ÖĞRENİNCE ŞOK GEÇİRDİM’

Yaklaşık bir yıl sonra kızının yeniden ağrılarının başladığını ve sol kulağının arka kısmındaki şişliğin devam ettiğini söyleyen Doğan, “Kızım yine başının ağrıdığını söyleyince 2 Mayıs’ta bir kez daha Topçuoğlu Tıp Merkezi’ne götürdüm. Doktor yara yerine dokundu, ‘içinde bir şey var’ dedi. Biz taş sandık. Doktor film istedi. Bu kez MR çektiler. ‘Kızın kafasında kurşun var’ dediler. Şok geçirdim. Doktor bana hiç zaman kaybetmeden üniversite hastanesine götürmemi söyledi. Hemen oraya gittik. Kısa bir operasyonla kurşunu çıkardılar” diye konuştu.

“RÖNTGENDE MERMİ GÖRÜNÜYOR AMA HASTANE BİZE HABER VERMEDİ’

‘KIZIM CANINDAN OLABİLİRDİ’

Ameliyatın ardından polis memurlarının hastaneye geldiğini söyleyen anne Doğan, “Karakola ifade vermeye gittik. Olayı olduğu gibi anlattım. Biz taş zannetmiştik. Karakolda, ‘yorgun mermi isabet etmiş’ dediler” diye konuştu.

Olay günü uzaktan bir silah sesi duyduğunu anlatan Doğan, “Kızım canından olabilirdi. Büyük bir hasar da olabilirdi kafasında. Doktorlar bize temiz dediler. Onlar öyle deyince biz de inandık. Yoksa ilk günden başka hastanelere gidip baktırırdık. O kurşunu nereden, kimden geldiyse bulunsun istiyoruz. Bu olayda ihmali bulunan varsa hastane, doktor, hemşire hepsinin kanun önünde hesap vermelerini istiyoruz” dedi.

‘ETKİN BİR SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMESİNİ İSTİYORUZ’

Ailenin avukatı Mehmet Erdem ise konu ile ilgili yasal süreç başlatacaklarını söyledi. Erdem, “Ailenin de anlattığı üzere çok büyük ihmal söz konusu. Çok vahim bir durumla karşı karşıyayız. Bu ihmal sonucu küçük çocukta kalıcı bir hasar var mı, yok mu henüz bilmiyoruz. Bunu alabileceğimiz rapor sonucu öğrenebileceğiz. İhmali bulunanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Etkin bir soruşturma yürütülmesi ve ihmali olanların cezalandırılması için gerekli hukuki süreci yürüteceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir